Details

  • Each day‘s session up to 120 minutes duration:
  • 2019 05. 11. Saturday 20:00
  • 2019 05. 12. Sunday 20:00
  • Venue Budapest, Duna Aréna

2 days per event, with 17 races.

  • 4 of the best swimmers in every race
  • Direct invitation to the elite of World Swimming:
  • World & Olympic champions / medallists
  • World Record holders
  • Best swimmers in FINA’s world rankings
Event Athletes
400m Freestyle Women Women

Ajna Késely, Li Bingjie, Wang Jianjiahe, Holly Hibbott

200m Butterfly Men Men

László Cseh, Kristóf Milák, Masato Sakai, Chad Le Clos

100m Butterfly Women Women

Sarah Sjostrom, Penny Oleksiak, Dana Vollmer, Farida Osman

50m Freestyle Men Men

Anthony Ervin, Ben Proud, Bruno Fratus, Andrea Vergani

200m Backstroke Women Women

Katinka Hosszú, Katalin Burián, Emily Seebohm, Margherita Panziera

100m Backstroke Men Men

Xu Jiayu, Matt Grevers, Kliment Kolesnikov, Evgeny Rylov

200m Backstroke Women Women

Katinka Hosszú, Katalin Burián, Emily Seebohm, Margherita Panziera

50m Butterfly Men Men

Ben Proud, Nicholas Santos, Andriy Govorov, Michael Andrew

100m Freestyle Women Women

Penny Oleksiak, Sarah Sjostrom, Pernille Blume, Federica Pellegrini

200m IM Men Men

Wang Shun, Chase Kalisz, Philip Heintz, Jeremy Desplanches

50m Breaststroke Women Women

Yulia Efimova, Katie Meili, Molly Hannis, Imogen Clark

100m Breaststroke Men Men

Kevin Kordes, Anton Chupkov, Fabio Scozzoli, Ross Murdoch

50m Backstroke Women Women

Etiene Medeiros, Emily Seebohm, Georgia Davies, Anastasia Fesikova

200m Freestyle Men Men

Dominik Kozma, Chad Le Clos, Danas Rapsys, Aleksandr Krasnykh

4x100m Freestyle Mixed Mixed
Event Athletes
400m Freestyle Men Men

Péter Bernek, Mykhailo Romanchuk, Aleksandr Krasnykh, Danas Rapsys

200m Butterfly Women Women

Katinka Hosszú, Kapás Boglárka , Franziska Hentke, Alys Thomas

100m Butterfly Men Men

László Cseh, Kristóf Milák, Chad Le Clos, Piero Codia

50m Freestyle Women Women

Pernille Blume, Sarah Sjostrom, Farida Osman, Etiene Medeiros

200m Breaststroke Men Men

Dmitry Balandin, Joseph Prenot, Anton Chupkov, Ippei Watanabe

100m Backstroke Women Women

Katinka Hosszú, Fu Yuanhui, Georgia Davies, Emily Seebohm

200m Backstroke Women Women

Katinka Hosszú, Katalin Burián, Emily Seebohm, Margherita Panziera

50m Butterfly Women Women

Sarah Sjostrom, Farida Osman, Penny Oleksiak, Pernille Blume

100m Freestyle Men Men

Vladimir Morozov, Pieter Timmers, Mehdy Mettela, Kliment Kolesnikov

200m IM Women Women

Katinka Hosszú, Zsuzsanna Jakabos, Siobhan O’Connor, Seoyeong Kim

50m Breaststroke Men Men

Joao Gomes Jr, Fabio Scozzoli, Felipe Lima, Michael Andrew

100m Breaststroke Women Women

Yulia Efimova, Katie Meili, Molly Hannis, Siobhan O’Connor

50m Backstroke Men Men

Matt Grevers, Kliment Kolesnikov, Robert Glinta, Justin Ress

200m Freestyle Women Women

Sarah Sjostrom, Federica Pellegrini, Veronika Popova, Li Bingjie

4x100 Medley Mixed Mixed